چه کسی آنلاین است؟

ما 29 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

یحیی کرابی

چهارشنبه, 26 آذر 1399 ساعت 10:30 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

۶۶۷ سال پیش در شب یلدای سال ۷۳۲ هجری شمسی ، پهلوان یحیی کرابی حاکم وقت سلسله  سربداران ، با کشتن طغاتیمور آخرین بازمانده قدرتمند مغول در شرق ایران ، به سلسله هلاکوییان پایان داد.

حیی کرابی (753 - 759 ق) از امیران سربداران بود. ولی فردی دیندار، پرهیزکار، شجاع، عادل و از نزدیکان امیرمسعود بود که اصلش از روستای کرابِ بیهق بود. وی پس از قتل شمس الدین علی، به رهبری دولت سربداران برگزیده شد و فرماندهی سپاه را به حیدر قصاب داد. او توانست ولایت طوس را از گماشتگان ارغنون شاه پس بگیرد. یحیی، همواره پیروان شیخ حسن را احترام می کرد و در برقراری عدالت و اجرای مساوات میان مردم می کوشید. مهم‌ترین اقدام، پایان دادن به حکومت طغای تیمور بر گرگان و مازندران بود و توانست با اطلاع از نیرنگ طغای تیمور مبنی بر نوشتن پیمان صلح در اردویش، قبل از اقدام طغای بر آنان حمله برد و او را همراه بسیاری از مغولان بکشد و غنایم بی شماری به دست آورد. وی پس از چندی به دست علاء الدوله برادر زن خود، در سبزوار به قتل رسید.

 

خواندن 21 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
کد: 344
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family