فرهیختگان

استاد میرزا احمد کرابی

یکشنبه, 18 آبان 1399 ساعت 18:22 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

دكتر ميرزا احمد كرابي در آبان‌ماه سال 1317 در روستاي كراب از توابع شهرستان سبزوار در خانواده‌اي مذهبي متولد شد. 
وي پس از گذراندن تحصيلات مقدماتي در زادگاهش، به تهران عزيمت نمود و در سال 1340، مدرك كارشناسي خود را در رشته‌ي ادبيات فارسي از دانشسراي عالي تهران دريافت نمود.

وي سپس جهت خدمت در آموزش و پروش به خرمشهر اعزام شد و مدتي در اين ديار به دبيري پرداخت. دكتر كرابي در سال 1369 براي ادامه‌ي تحصيل به تهران رفت و در سال 1373 دكتراي ادبيات فارسي خود را دريافت نمود. وي هم‌اكنون به‌عنوان عضو هيأت‌علمي دانشگاه آزاد اسلامي دانشگاه آزاد سبزوار مشغول فعاليت است.

ارائه‌ي ? مقاله و رساله در باب مسائل ديني و ادبيات فارسي و مقام‌هاي متعدد كشوري و اُستاني، گوشه‌اي از فعاليت‌هاي دكتر ميرزا احمد كرابي است. (منبع)

استاد دکتر احمد کرابي از فرزانگاني است که زندگي را خوب شناخت. کتب تاريخي و آثار ادبي و آشنايي با ادبيات عرب و قرآن کريم وتامل در حوادث زمانه به واقعياتي از حيات انساني پي برد و دانست آن را چگونه سپري کند .
از ميان شغل هاي مختلف، معلمي را برگزيد، شغلي که معنوي وسازنده است، او به معلمي علاقه مند وآن را کاري شرافتمندانه و والا مي داند.
مناعت طبع،عزت نفس و بي اعتنايي به زخارف فريباي دنيا و دل نبستن به رياست هاي زود گذر از ديگر صفات حسنه استاد است.وي زندگاني ساده وآبرومندي دارد. 
ثمره حيات علمي و معلمي او گروهي دانشجويان نيک آموخته هستند که در دبيرستان يا دانشگاه تدريس مي کنند. 
او فرزانه اي عارف و حافظ قرآن کريم است . دکتر کرابي داراي دورساله کارشناسي ارشد ودکتري وچندين مقاله است.
کتاب مشهور وي تاثير قرآن وحديث در ادب فارسي است که انتشارات دانشگاه آن را به چاپ رسانده است واين رساله اقتباسات وتلميحات آيات و احاديث را به خوبي نشان مي دهد.
خلاصه اي از ديد گاه وي پيرامون قرآن کريم به شرح ذيل مي باشد:

1- قرآن مجلاي تجلي حق است واز همه آيات آن مي توان نداي اناالحق شنيد. همان گونه که آيات تکويني خدا مظاهر صفات فعلي حقند وهر کدام به انسان لبخند مي زنند که من مظهرجمال حق يا مظهر جلال او هستم، آيات تدويني خدا در قرآن هم بيانگر مظهريت حق و هر يک به ما مي گويد اناالحق وچون مظهر شدن با مصدر شدن يکي نيست هيچ يک از آيات به مرتبه ي خالقيت حق نمي تواند برسد وتنها او خالق است ولاغير

2- قرآ ن کليد گنج مخفي است. اين کليد داراي دندانه هايي است که دگرگون کردن دندانه ها يا ساييدن آنها مانع از گشودن در و رسيدن به گنج مخفي است. عترت پيامبر به منزله دندانه هاي آن کليد است جز از طريق آنان نمي توان به گنج مخفي رسيد

3-قرآن عهدالله است هر انسان بايد هر روزه براي تجديد عهد پنجاه آيه بخواند.

4- قرآن ذکري للبشر و هدي للمتقين است. کتاب هدايت انسانها در همه اعصار واماکن است نه انسان عادي مي تواند بگويد مطالب قرآن برايم معما است؛ چون زبان فطرت است وهمه داراي فطرت انسانيند ونه فرهيختگان مي توانند بگويند ما به درجه يي از علم وتقوا رسيده ايم که احساس مي کنيم از قرآن بي نيازيم واين کتاب نمي تواند بر دريافت ها و دانش هاي ما چيزي بيفزايد.

5-قرآن نوراست. روشن و روشنگر . هيچ چيز نمي تواند با نور مخلوط شود. آنچه ضعف وقوت است در بينايي افراد است نه در اختلاط نور با چيزي ديگر.

حاج میرزااحمد کرابی ازافتخارات این روستا به شمار میآیند وامیدواریم همواره در صحت وسلامت باشند.

 
خواندن 144 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
آخرین ویرایش در دوشنبه, 24 آذر 1399 ساعت 15:06
کد: 290
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family