فرهیختگان

استاد میرزااحمد کرابی

یکشنبه, 18 آبان 1399 ساعت 18:22 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

 

 
دكتر میرزا احمد كرابی  در آبان‌ماه سال ۱۳۱۷ در روستای كراب از توابع شهرستان سبزوار در خانواده‌ای مذهبی متولد شد. وی پس از گذراندن تحصیلات مقدماتی در زادگاهش، به تهران عزیمت نمود و در سال ۱۳۴۰، مدرك كارشناسی خود را در رشته‌ی ادبیات فارسی از دانشسرای عالی تهران دریافت نمود.

   وی سپس جهت خدمت در آموزش و پروش به خرمشهر اعزام شد و مدتی در این دیار به دبیری پرداخت. دكتر كرابی در سال ۱۳۶۹ برای ادامه‌ی تحصیل به تهران رفت و در سال ۱۳۷۳ دكترای ادبیات فارسی خود را دریافت نمود. وی هم‌اكنون به‌عنوان عضو هیأت‌علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد سبزوار مشغول فعالیت است.

   ارائه‌ی ۶ مقاله و رساله در باب مسائل دینی و ادبیات فارسی و مقام‌های متعدد كشوری و اُستانی، گوشه‌ای از فعالیت‌های دكتر میرزا احمد كرابی است. 


استاد دکتر احمد کرابی از فرزانگانی است که زندگی را خوب شناخت. کتب تاریخی و آثار ادبی و آشنایی با ادبیات عرب و قرآن کریم وتامل در حوادث زمانه به واقعیاتی از حیات انسانی پی برد و دانست آن را چگونه سپری کند .
از میان شغل های مختلف، معلمی را برگزید، شغلی که معنوی وسازنده است، او به معلمی علاقه مند وآن را کاری شرافتمندانه و والا می داند.
 مناعت طبع،عزت نفس و بی اعتنایی به زخارف فریبای دنیا و دل نبستن به ریاست های زود گذر از دیگر صفات حسنه استاد است.وی زندگانی ساده وآبرومندی دارد.
ثمره حیات علمی و معلمی او گروهی دانشجویان نیک آموخته هستند که در دبیرستان یا دانشگاه تدریس می کنند.
او فرزانه ای عارف و حافظ قرآن کریم است . دکتر کرابی دارای دورساله کارشناسی ارشد ودکتری وچندین مقاله است.
 کتاب مشهور وی تاثیر قرآن وحدیث در ادب فارسی است که انتشارات دانشگاه آن را به چاپ رسانده است واین رساله اقتباسات وتلمیحات آیات و احادیث را به خوبی نشان می دهد.
خلاصه ای از دید گاه وی پیرامون قرآن کریم به شرح ذیل می باشد:

1- قرآن مجلای تجلی حق است واز همه آیات آن می توان ندای اناالحق شنید. همان گونه که آیات تکوینی خدا مظاهر صفات فعلی حقند وهر کدام به انسان لبخند می زنند که من مظهرجمال حق یا مظهر جلال او هستم، آیات تدوینی خدا در قرآن هم بیانگر مظهریت حق و هر یک به ما می گوید اناالحق وچون مظهر شدن با مصدر شدن یکی نیست هیچ یک از آیات به مرتبه ی خالقیت حق نمی تواند برسد وتنها او خالق است ولاغیر

 2- قرآ ن کلید گنج مخفی است. این کلید دارای دندانه هایی است که دگرگون کردن دندانه ها یا ساییدن آنها مانع از گشودن در و رسیدن به گنج مخفی است. عترت پیامبر به منزله دندانه های آن کلید است جز از طریق آنان نمی توان به گنج مخفی رسید

 3-قرآن عهدالله است هر انسان باید هر روزه برای تجدید عهد پنجاه آیه بخواند.

 4- قرآن ذکری للبشر و هدی للمتقین است. کتاب هدایت انسانها در همه اعصار واماکن است نه انسان عادی می تواند بگوید مطالب قرآن برایم معما است؛ چون زبان فطرت است وهمه دارای فطرت انسانیند ونه فرهیختگان می توانند بگویند ما به درجه یی از علم وتقوا رسیده ایم که احساس می کنیم از قرآن بی نیازیم واین کتاب نمی تواند بر دریافت ها و دانش های ما چیزی بیفزاید.

 5-قرآن نوراست. روشن و روشنگر . هیچ چیز نمی تواند با نور مخلوط شود. آنچه ضعف وقوت است در بینایی افراد است نه در اختلاط نور با چیزی دیگر.

گفتنی است دکتر میرزا احمد کرابی سرانجام در 18 آبان 95 در سن 78 سالگی به علت بیماری کلیوی در یکی از بیمارستان های تهران درگذشت و پیکرش برای تدفین به زادگاهش سبزوار بازگشت.
 
 
خواندن 703 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
کد: 290

رسانه

محتوای بیشتر در این بخش: پروفسور رضا مصطفوی سبزواری »
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family